Profilaktyka

Profilaktyka
Profilaktyka

Zalecenia dla pacjentów do pobrania

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Profilaktyka ma na celu zapobieganie wszelkim procesom chorobotwórczym, w tym nowotworowym jakie mogą mieć miejsce w jamie ustnej

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to pokrywanie naturalnych zagłębień i bruzd w zdrowych zębach, celem uniknięcia zasiedlania się w tych miejscach bakterii i resztek pokarmowych, które są czynnikiem rozwoju próchnicy.

Lakierowanie zębów

Wykonywany w praktyce zabieg lakierowania zębów również zapobiega powstawaniu próchnicy. Wzmacnia zewnętrzną warstwę szkliwa wbudowując w nie fluor. Szkliwo zęba staje się wówczas barierą przed wtargnięciem bakterii ewentualnie wytwarzanych przez nie kwasów w głąb zęba.

Lakier przenikający następnie do kanalików zębiny, krystalizuje w nich zamykając przewodnictwo zimna, ciepła i innych czynników zewnętrznych. Tym samym zabieg zapobiega dolegliwościom typowym dla nadwrażliwości zębiny.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kompleksowym zabiegiem profilaktycznym jest usuwanie kamienia nazębnego, którego obecność w jamie ustnej sprzyja rozwojowi próchnicy, chorobom dziąseł i przyzębia a także serca. Pacjenci kardiologiczni zwłaszcza z zapaleniem mięśnia sercowego bezwzględnie powinni mieć usuwany kamień nazębny.

Wbrew temu, co mówią pacjenci kamień nazębny nie powstaje z wody, którą pijemy. Kamień wytrąca się ze śliny, jeśli znajduje się w niej za dużo soli zwanej węglanem wapnia.

Kompleksowość  wykonywanego w praktyce zabiegu  polega na scallingu, czyli ultradźwiękowym usuwaniu kamienia (nazwa od scallera – końcówki ultradźwiękowej), piaskowaniu (czyli polerowaniu powierzchni zęba) oraz jej lakierowaniu.

Narzędzia do usuwania kamienia – skaler i piaskarka