KAMIEŃ NAZĘBNY- fakty i mity

KAMIEŃ NAZĘBNY- fakty i mity

 

Kamień nazębny nie powstaje z wody pitnej!

Kamień nazębny powstaje z soli mineralnych zawartych w ślinie.

Mechanizm jego powstawania jest podobny do tego, jaki obserwuje się przy powstawaniu kamieni nerkowych, czy też żółciowych.

Ślina, żółć, mocz to płyny krążące w naszym ustroju, w których obecne są sole mineralne. Jeśli jest ich nadmiar to wytracają się one w postaci stałej tj. kryształków.

Wyobraźmy sobie, że w szklance wody rozpuszczamy sól kuchenną. Gdy będziemy ją wsypywać do wody będzie rozpuszczać się do pewnego momentu. Potem, kiedy woda nasyci się solą, ponownie będzie się wytrącać w postaci stałej, czyli krysztaków.

Kamień nazębny powstaje ze śliny!

Powszechnie panująca opinia, że kamień nazębny spaja, scala zęby, powoduje gładkość ich powierzchni i zabezpiecza je przed próchnicą, czyli przed psuciem, a także przed rozchwianiem, jest opinią błędną!

Kamień nazębny jest konglomeratem nie tylko soli mineralnych ale także bakterii i resztek pokarmu.

Odpowiedzialny jest za zakwaszanie j. ustnej, które sprzyja próchnicy zębów.

Jest winowajcą chorób dziąseł .

Kamień nazębny osadzając się na granicy ząb-dziąsło uciska na dziąsło, powodując zapalenie dziąseł powstanie odleżyn, lub trwałe obniżenie dziąseł. Skutkuje to tym, że odsłania się dotąd ukryta część zęba, czyli szyjka i korzeń. Taki „goły” ząb reaguje podobnie jak człowiek na mrozie bez ubrania- jest mu zimno, jest wrażliwy na wszystkie bodźce, którym jest poddany.

Ponadto ząb wydłuża się i coraz słabiej tkwi swą podstawą w dziąśle, zaczyna się ruszać i niejednokrotnie może dojść do samoistnego wypadnięcia.

Powszechnym problemem, z którym zwracają się do gabinetu pacjenci jest krwawienie z dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust. Głównym podejrzanym w tej sprawie jest także kamień.

Pozbycie się problemu nie wymaga żadnej filozofii, jak to się większości pacjentom wydaje.

Trzeba myć zęby – tak po prostu!!!

Kamień zawsze będzie osadzał się tam, gdzie znajdzie resztki pokarmu.

Trzeba szczotkować zęby mimo krwawienia z dziąseł .

Nie poddawać się lękom i bojaźni, że jak krwawi to trzeba myć zęby delikatnie lub wcale!!!

Kamień nazębny mamy prawie wszyscy, jedni więcej drudzy mniej. Dlaczego?

Zależy to przede wszystkim od naszej higieny, ma na to wpływ również ilość śliny produkowanej i wydzielanej przez ślinianki.

Oczywiście, najpierw trzeba kamień usunąć w gabinecie, profesjonalnymi środkami i narzędziami. Potem już tylko zapobiegać prawidłowym szczotkowaniem zębów.