To ciekawe!

To ciekawe!

Koniec listopada… dni jeszcze się skracają….ciemno, zimno, chłodno…
Często w takim momencie staje nam przed oczami piękny słoneczny krajobraz i liczymy dni, które dzielą nas od urlopu.
Coraz częściej korzystamy z wakacji, latając w różne zakątki świata samolotami.
Kurorty oferują nam wiele atrakcji w postaci uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, m.in. nurkowania.
Loty samolotem stały się dla nas powszechne, oswoiliśmy się z nimi do tego stopnia, że znosimy nieprzyjemne doznania towarzyszące nam w przestworzach takie jak: wymioty, zatykanie się uszu, bóle głowy a także zębów. Mówią o nich pacjenci, którzy przylatują do mnie okresowo na leczenie stomatologiczne.
Wszystkie te objawy zarówno na wysokości- podczas lotu samolotem jak i w głębiach wody- podczas nurkowania spowodowane są barotraumą.
Jest to uraz ciśnieniowy, spowodowany tym, że powietrze obecne w zębach w związku ze zmianą ciśnienia wysoko w powietrzu, czy też nisko pod wodą zmienia swoją objętość.
Ból zęba spowodowany urazem ciśnieniowym nazywa się barodontalgią. Ból ten jest ostry, umiejscowiony i podobny do bólu miazgi zęba. Dotyczy on prawie zawsze zębów bocznych, częściej związany jest z zębami górnymi niż dolnymi.
Dotyczy zębów uprzednio leczonych:
– z nieszczelnymi wypełnieniami,
– z wolnymi przestrzeniami powietrznymi pod wypełnieniami,
– z ubytkami próchnicowymi,
– z aktualnie trwającym leczeniem kanałowym,
– z koronami protetycznymi.
Ciekawą sprawą jest, iż jak wykazują badania, podczas wzrostu ciśnienia może odkleić się zamek ortodontyczny, korona protetyczna, może uszkodzić się wypełnienie w zębie lub nawet pęknąć ząb i ulec połknięciu ewentualnie zaaspirowaniu do dróg oddechowych. Skrajnym przypadkiem jest „ eksplozja zęba”.- barodontocrexis. Tego typu przypadki mogą wystąpić podczas nurkowania a ból zęba jest szczególnie dokuczliwy przy wynurzaniu się płetwonurków.

Ważnie jest zatem Moi Potencjalni Pacjenci, aby przed lotem samolotem lub planowaniem nurkowania zapobiegać dolegliwościom ze strony układu stomatognatycznego przez regularne stomatologiczne wizyty kontrolne.